ANA SAYFA   İLETİŞİM   ARAMA   genç-İMO ÜYE GİRİŞİ TMMOB

İMO ANA SAYFA


genç-İMO Ana Sayfa

08 ARALIK 2023, CUMA   

 

SOMA’YI UNUTMADIK

    Yayına Giriş Tarihi: 13.05.2020  Güncellenme Zamanı: 13.05.2020 15:58:58  Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ  
 

Güncellenme Zamanı: 13.05.2020 15:56:59

TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası genç-İMO 12. Dönem Öğrenci Konseyinin Soma Katliamının yıl dönümü nedeniyle yaptığı açıklama.

SOMA`YI UNUTMADIK

Bugün, Soma`da 13 Mayıs 2014`te meydana gelen ve resmi açıklamalara göre 301 canımızı yitirdiğimiz yüzyılın en büyük iş faciasının altıncı yıl dönümü.  Ölen işçilerimizin acısını hala yüreğimizde hissediyoruz.

Ülkemizde Soma gibi bir facia yaşandıktan sonra dahi her ay onlarca emekçi iş cinayetlerinde yaşamını yitirmeye devam etmektedir. Mevcut iktidar ve ilgili kamu kurumları tarafından faciadan sonra ders alınmış mıdır diye bakıldığında, yapılanlar sermayenin ihtiyaçlarını karşılamak ve yeni katliamlara zemin hazırlamaktan öteye gidememiştir.  Rekabet, kar hırsı ve ucuz üretim için emekçiler zor koşullarda çalıştırılmaya devam etmektedir. İnsan sağlığı; iktidar hırsı ve kar güdüsünün üstünde tutulmalıdır ve unutulmamalıdır ki Soma`da yaşananlar kaza değil katliamdır.

Soma`da yaşanan acı gerçeğin nedenleri ortadadır. Bu nedenler ile hesaplaşılmadığı sürece fabrikalarda, madenlerde, inşaatlarda ve tüm çalışma alanlarında bizleri bekleyen yeni Soma`ların yaşanılması kaçınılmazdır.

Bizler, göz göre göre ölümle karşılaşmanın ne kader ne de fıtrat olmadığını çok iyi biliyoruz.

Ölüm, sakatlanma ve meslek hastalıklarına yakalanma riski taşıyan çalışma koşullarının ortadan kaldırılmasının zor olmadığını çok iyi biliyoruz. İyi koşullarda çalışma mücadelemizi ve işçi sınıfının hakları için dayanışmamızı sürdürmeye devam edeceğimizi bildiririz.

SOMA`YI UNUTMADIK, UNUTMAYACAĞIZ, UNUTTURMAYACAĞIZ!

12. DÖNEM genç-İMO ÖĞRENCİ KONSEYİ


Tüm Genç İMO - Gündem »

Bu 13.05.2020 gününden itibaren 563 defa okunmuştur.

Sayfayı Yazdır

   

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.