ANA SAYFA   İLETİŞİM   ARAMA   genç-İMO ÜYE GİRİŞİ TMMOB

İMO ANA SAYFA


genç-İMO Ana Sayfa

07 ARALIK 2023, PERŞEMBE   

 

MUSTAFA KEMAL ATATÜRK 23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMIMIZIN 100. YILI KUTLU OLSUN!

    Yayına Giriş Tarihi: 23.04.2020  Güncellenme Zamanı: 23.04.2020 19:15:13  Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ  
 

Güncellenme Zamanı: 23.04.2020 19:14:55

TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası genç-İMO Konseyinin 23 Nisan Bayramı nedeniyle yaptığı açıklama.

"Küçük hanımlar, küçük beyler! Sizler geleceğin bir gülü, yıldızı ve ikbal ışığısınız. Memleketi, asıl ışığa boğacak olan sizsiniz."  
MUSTAFA KEMAL ATATÜRK
23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMIMIZIN 100. YILI KUTLU OLSUN!
 Her ne kadar meydanlarda coşkulu şarkılar söyleyemeyip, rengarenk balonlar ile sokaklarımızı süsleyemesek de, "Ulusal Egemenliğimizin 100. Yılını", ülkemizin içinde bulunduğu, pandemi sebebiyle, evlerimizde coşku ile kutluyoruz. 23 Nisan`ın Türkiye`de ulusal bayram olarak kabul edilmesinin nedeni, 1920`de, o gün Türkiye Büyük Millet Meclisi`nin açılmasıdır. Milletvekillerinin belirlenişi ve Ankara`ya gelişi çok kısa bir zamanda gerçekleşmiştir. Milletvekili seçimleri, Atatürk`ün Ankara`da bir meclisin toplanacağını ve neden toplanması gerektiğini açıklayan 19 Mart 1920 tarihli bildirisiyle başlamış, yine Atatürk`ün 21 Nisan`daki genelgesiyle de meclisin açılacağı tarih duyurulmuş ve milletvekillerinin Ankara`ya gelmesi istenmiştir. 23 Nisan 1920`de Ankara`da Türkiye Büyük Millet Meclisi açılmıştır.
İllerden gelen temsilcilerin oluşturduğu Meclis, 23 Nisan 1920 tarihinde toplanarak Mustafa Kemal`i Meclis Başkanı olarak seçmiş, Kurtuluş Savaşı`nı örgütlemiştir. Padişah`ı ve Saltanat Şurası`nı devre dışı bırakarak, Cumhuriyet`in kuruluşunu sağlayan meclis olarak tarihteki değerli yerini almıştır. "23 Nisan", 1921 yılında çıkarılan bir yasa ile ülkemizin ilk ulusal bayramı olmuştur. İlk ulusal bayramımız da, geleceğin mimarı çocuklara armağan edilmiştir.
Unutulmamalıdır ki! Çocuklar barışın ve umudun simgesidir. Onlara, onurlu bir gelecek ve yaşanılabilir bir dünya bırakmak için mücadele ateşini yakmalı; bu duygu ve düşüncelerle, memleketi ışığa boğacak olan çocuklarımızın çocuk işçi, çocuk gelin, çocuk kurban olarak gündemde yer almadığı özgür ve eşit bir gelecek inşa etmeliyiz. 
23 Nisan; demokrasinin, barışın, özgürlüğün, çoğulcu bir yaşamı benimsemenin, laik ve aydınlık bir Cumhuriyet`e sahip çıkmanın simgesidir. Başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere "Demokratik Parlamenter Sistemin" önünü açanları, sevgi ve saygıyla anıyoruz. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı`nın 100. yılı kutlu olsun.


Tüm Genç İMO - Gündem »

Bu 23.04.2020 gününden itibaren 687 defa okunmuştur.

Sayfayı Yazdır

   

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.